Slide By Yotam Noy
Game Product Owner
A/B Testi İçin 5 İpucu
Slide Hiç Bir Şeyi Varsaymayın - Her Şeyi Test Edin
#5 Hyper casual oyun geliştiricileri çoğunlukla boş zamanlarında hyper casual oynayan oyuncular değildir. Yani hedef kitleniz kendiniz değil, bu yüzden herhangi bir varsayım yapmadan her şeyi test edin. Mesela oyununuzda kaliteli grafiklerin olmasını istiyor olabilirsiniz ancak hyper casual oyuncular o kaliteli 3 boyutlu grafiklerinizi farklı yorumlayabilir ve oyununuzun daha üst düzey oyuncu kitlesine hitap ettiğini düşünebilir. HER ŞEYİ test ettiğinizden emin olun.
Slide Oynanış Değişikliklerine Dikkat Edin
#4 Ufak oynanış iyileştirmeleri oyunda büyük farklılıklara sebep olabilir. Örneğin Soap Cutting oyununda bıçak hareketine getirilen küçük bir direnç çok kötü sonuçlar verdi. Diğer yandan oyuncuların sabun parçalarını daha kolay temizlemesini sağlamak, oyunun performans metriklerini ciddi şekilde iyileştirdi. Ana oynanış değişiklerini A/B testinden geçirmek elzemdir.
Slide Önemli Bir Özelliği Duyurmak
#3 Önemli özellikleri oyuncuların fark etmesini sağladığınızdan emin olun. Açılır pencere, özel bir menü veya kimsenin yok sayamayacağı göze çarpan bir buton ile bunu gerçekleştirin. Etkileşimi artırmak için ödüllüvideoları (rewarded ad) kullanmaktan çekinmeyin. Ancak tüm değişkenlerinizi göz önünde bulundurarak farklı seçenekleri test ettiğinizden ve sonuçları analiz ettiğinizden emin olun.
Slide Sürtünmeyi Azaltın
#2 Oyuncular aksiyona geçmek için ne kadar az beklerse o kadar iyidir. Kullanıcı deneyiminin mümkün olan en az dokunma ile kesintisiz ilerlediğinden emin olun. Adım sayısını en aza indirin ancak A/B testi uygulamayı unutmayın. Bazen sıkıcı ve bıktırıcı olduğunu düşündüğünüz adımın oyuncuların sevdiği ve görmek istediği bir şey olduğunu öğrenince şaşıracaksınız.
Slide Ücretsiz Numuneden Kaçının
#1 Oyunlardaki yeni bir özelliği veya bir objeyi, oyuncuyu tutma oranlarını artırmak için ücretsiz olarak vermeye meyilliyiz. Ancak bu nadiren işe yaramaktadır. Çoğu kez oyuncular yeni içeriği merak eder ve ister, bunun için de video izlemekten rahatsız olmazlar. Denemekten korkmayın, ödül sisteminizle ilgili seçenekleri A/B testinden geçirin.
Slide İpuçlarımızı paylaşın ve yorumlarınızı ekleyin.